WIELKA WYMIANA UBRAŃ I AKCESORIÓW - Warszawa

Mistrz obiektywu

czwartek, 14 maja 2009

Prowokacja. Prace Helmuta Newtona kojarzą mi się przede wszystkim z tym jednym słowem.

Helmut Newton (Helmut Neustädter) wypracował własny, niepowtarzalny styl. Patrząc na jego prace widać, że kobiety i ich ciało bezgranicznie go fascynowały. I ta fascynacja wielu zachwyca, innych skłania do ostrej krytyki i nazywania Newtona "wyzyskiwaczem kobiet".

Helmut urodził się 31 października 1920 roku w Berlinie w Niemczech (zmarł 23 stycznia 2004). Młody Helmut pobierał nauki w Werner von Trotschke Gymnasium i American School w Berlinie. Fotografią interesował się od najmłodszych lat. Pracował dla niemieckiej fotograf Else Simon, znanej jako Yva. W 1938 roku wyjechał z Niemiec, by przez krótki czas pracować w Singapurze jako fotograf dla "Straits Times". Przez pięć lat (1940-1945) służył w australijskiej armii.

Po wojnie pracował jako niezależny fotograf. Jego zdjęcia pojawiały się m.in. w magazynie "Playboy". Pod koniec lat pięćdziesiątych skoncentrował się wyłącznie na fotografowaniu mody. W 1961 roku zamieszkał w Paryżu. Jego zdjęcia pojawiały się w znanych magazynach, m.in. we francuskiej edycji "Vogue'a" (warto podać, że oprócz VOGUE'A, były to również ELLE, MARIE CLAIRE, QUEEN, NOVA, LINGUA ITALIANA, JARDIN DES MODES). Oprócz mody, Newton stworzył mnóstwo wyjątkowych portretów a także wywołujących skrajne reakcje aktów. 

Zawał serca w 1970 roku zmusił Newtona do zmniejszenia tempa pracy. W 1980 roku wydał serię "Big Nudes", która przyczyniła się do zwiększenia jego sławy kontrowersyjnego fotografa.

W 2003 roku Helmut ofiarował fundacji Preußischer Kulturbesitz w Berlinie dużą kolekcję fotografii.

Zginął w wypadku samochodowym w Hollywood, uderzając w ścianę hotelu Chateau Marmont, w którym mieszkał podczas każdego pobytu w Kalifornii.

poniedziałek, 27 kwietnia 2009
Tim Walker uważany jest za jednego z najwybitniejszych fotografów w dziedzinie mody. Jego fotografie są niezwykłe. Każda sesja to podróż w świat baśni, ekspresyjnych obrazów oraz malowniczych scen, którym towarzyszy aura tajemniczości.
do góry | kontakt | RSS | newsletter | projekt i wykonanie: kate_mac
Partnerzy Lula Swap Show
Liczniki internetowe